Hirdetés
Forrás: Techem

Várhatóan a következő fűtési szezon végéig kerül Magyarországon is bevezetésre a Techem által kifejlesztett Fogyasztásmenedzsment rendszer (Techem Smart System), melynek használatával hatékonyan csökkenthetők a fűtési költségek, valamint ösztönözhető a valóban tudatos fogyasztói magatartás megvalósulása.

A rendszer a fűtéskorszerűsítésen átesett távfűtéses, illetve központi kazános épületek esetében alkalmazható, segítségével egy erre a célra kifejlesztett online felületen keresztül állandóan követhető a fogyasztás alakulása.

A fűtéskorszerűsítésnek köszönhetően átlagosan 20%-kal csökkenhetők a fűtésre fordított kiadások távfűtéses lakóépületek esetében. A korszerűsítés során beépített eszközök lehetővé teszik a hőmérséklet szabályozását a távfűtött lakásokban (termosztatikus radiátorszelep), illetve a költségek lakások közötti fogyasztás arányos elszámolását (fűtési költségosztó). Ezeknek a berendezéseknek köszönhetően a korábbiakkal ellentétben a fogyasztó érdekeltté válik abban, hogy tudatosan használja a távfűtést. Magyarországon összesen körülbelül 800.000 távfűtött, illetve a lakóépületben elhelyezett központi kazánnal fűtött lakás van, ezek közül eddig mintegy 300 ezerben valósult meg fűtéskorszerűsítés.

A Németországban 2010 nyara óta elérhető, Techem által kifejlesztett Techem Smart System elnevezésű Fogyasztásmenedzsment rendszer további lehetőséget jelent az energiafogyasztás csökkentésére a távfűtött lakások, illetve a központi kazános épületek esetében. A rendszer lényege, hogy egy online felületen keresztül folyamatosan lekérdezhetők az egyes lakások fogyasztási adatai, így a lakók a fűtési szezon közben is értesülhetnek arról, hogy mekkora a fogyasztásuk. Ennek ismeretében sokkal inkább ösztönözhetők arra, hogy tudatosan használják a korszerűsítés során beépített eszközöket. A rendszer, melynek bevezetése várhatóan a következő fűtési szezon végéig valósul meg, lehetővé teszi az eszközök működésének állandó monitoringját is, így az esetlegesen meghibásodott berendezések, illetve a visszaélések is ideje korán kiszűrhetők.

„A fűtéskorszerűsítéssel kapcsolatos eddigi hazai tapasztalatok pozitívak. A rendelkezésre álló adatok alapján elmondható, hogy csak a fűtési rendszer modernizálása átlagosan 20%-os energia megtakarítást eredményez. A fűtési költségekben esetlegesen felmerülő aránytalanságok elsősorban abból adódnak, hogy a fogyasztók nem minden esetben tudatosak, nem használják ki teljes mértékben a korszerű távfűtés nyújtotta lehetőségeket. A Fogyasztásmenedzsment rendszer egy kiváló lehetőséget kínál arra, hogy a fogyasztók az éves elszámolás helyett lényegesen gyakrabban értesüljenek aktuális fogyasztásukról, melynek köszönhetően tudatosabban használják fel a fűtési energiát és ez által költséget takarítsanak meg” – mondta Tófalvi György, a fűtéskorszerűsítéssel és költségosztással foglalkozó németországi központú Techem magyar leányvállalatának vezetője.

A folyamatosan növekvő energiaárak miatt különösen fontossá vált a korábban, iparosított technológiával épített, korszerűtlen távfűtéses rendszerrel ellátott épületek komplex energiahatékonysági felújítása, mely az egyetlen eszköz a költségek csökkentésére. A felújítás nagyon fontos eleme a távfűtött lakások fűtéskorszerűsítése, hiszen a távfűtés maga egy nagyon korszerű és környezetkímélő fűtési mód, ami nyugat-európai elterjedtségéből is kitűnik. A Techem Kft. Magyarországon piacvezető a fűtéskorszerűsítés és költségosztás területén a 2010-ben végzett korszerűsítésekkel együtt már összesen 130 000 lakás modernizálását végezte el a cég, melyekbe 600 000 költségosztót szerelt fel. 2010-ben körülbelül 400 épület korszerűsítésében vett részt a vállalat, a beruházások összértéke pedig megközelíti a 2 milliárd forintot.

„A fogyasztók túlnyomó többsége elégedett a fűtéskorszerűsítés hatékonyságával. Ettől függetlenül létezik egy kisebbség, akik nehezményezik a fűtési költségek tekintetében csekély százalékban fellépő aránytalanságokat. Ezeknek az egyik oka az, hogy a terület jogi szabályozása nem megfelelően körültekintő, hiszen nem szabályozza például azt, hogy az elszámolásban milyen arányban jelenjen meg a légköbméter arányos, illetve a költségosztók alapján számított rész” – fejtette ki véleményét Farkas Tamás a Lakásszövetkezetek és Társasházak Országos Szövetségének (LOSZ) elnöke.

Ez pedig valóban lényeges kérdés, hiszen egy épület teljes hőfogyasztásának mintegy 50%-át teszi ki a lépcsőházban, lakásokban tekergő vezetékrendszer. Természetesen ennek az elszámolásban is meg kell jelennie, a lakóközösségek jelenleg pedig bizonyos kereteken belül saját maguk határozhatják meg, hogy a fűtési költségelszámolásban a költség mekkora részét tegye ki a légköbméter arányos, illetve a költségosztók alapján számított érték.

„A Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetsége kidolgozott egy rendelettervezetet, mely remélhetőleg rövid időn belül elfogadásra kerül a kormány által. A rendelet többek között kötelezően szabályozni fogja a légköbméter arányos, illetve költségosztó alapú elszámolás arányát, valamint az elszámolás fogyasztásarányos hányadát is maximalizálná, illetve kötelezővé tenné a korrekciós tényezők alkalmazását, így segítve elő az esetleges aránytalanságok kiküszöbölését. A fűtéskorszerűsítés által elérhető megtakarítás jelentősen nőhetne a szabályozás elfogadásával. Továbbá a Techem fogyasztásmenedzsment rendszerének bevezetése már a következő fűtési szezontól egy újabb nagyszerű lehetőséget jelent a fogyasztás és kiadások csökkentésére. A rendszer elősegíti a fogyasztói tudatosság megvalósulását, mely elengedhetetlen az ideális megtakarítási eredmények elérésében” – tette hozzá Farkas Tamás.

###

Techem

A Techem anyavállalata 50 éve stabilan és sikeresen működő innovatív cég, mely az Európai Unió legnagyobb és Németország első számú szolgáltatója a fűtési költségmegosztás területén, illetve számos más országban (mint pl. Ausztria, Svájc stb.) is piacvezetőnek tekinthető a fűtőtestre szerelhető, egész Európában használt mérőkészülékek leolvasása és kiértékelése területén. Magyarországon a Techem Kft. 1993 óta működik. Az eltelt idő alatt kb. 160 000 lakást szereltek fel fűtési költségmegosztóval, mely lakások 80%-ban a fűtéskorszerűsítést is a cég végezte el. A Techem saját fejlesztésű fűtőtestre szerelhető mérőkészülékei, a fűtési költségmegosztók, lehetővé teszik az egyéni lakásonkénti fogyasztásmérést és ez által a tényleges fogyasztáson alapuló elszámolást és egyben érdekeltséget teremtenek a takarékosságra.

Lakásszövetkezetek és Társasházak Országos Szövetsége (LOSZ)

A lakásszövetkezetek érdekképviselete első alkalommal a ’60-as évek közepén jelent meg az akkor már működő szövetkezetek országos szövetsége keretein belül. A tanácsi értékesítésű szövetkezeti lakások piacra kerülésével egyidejűleg létrejött érdekképviselet egy sajátos lakásszövetkezeti formát eredményezett, ahol a lakásszövetkezet tagjai a szövetkezeti tulajdonban álló épület lakásaiban magántulajdont szerezhettek. A ’70-es és a ’80-as évek dinamikus lakásépítési programjainak köszönhetően 1280 lakásszövetkezet jött létre, és az általuk kezelt lakásszám megközelítette a 300 ezret.

A LOSZ napjainkban több mint 1400 lakásszövetkezet és társasház tagjaként elismert érdekképviseleti szereplővé vált mind a hazai, mind a nemzetközi érdekérvényesítési területeken. A hazai viszonylatban tagja a Kormány által létrehozott kormányzati véleményező szerepet betöltő Otthonteremtési Tanácsadó Testületnek és ezen kívül számos más hazai építésügyben és lakásügyben érintett érdekképviseleti szervezettel is szoros együttműködést alakított ki, amit a jövőben nagyobb eredményességet célként kitűzve tovább kíván fejleszteni.

További információ:

Tamara Hagen CONS.
Hanyecz Imre
Tel.: 06/1 430 0517
E-mail: imre.hanyecz@tamarahagen.hu

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás