Hirdetés
greenfo/MTI

A Construma építőipari szakkiállításon 24 cég termékeiből épült fel egy olyan bemutató lakóház, amelyben minden épületenergetikailag fontos elem megfelel a jövő követelményeinek – mondta Kárpáti József, az Öko City bemutató szervezője.

Az uniós előírások szerint 2021-től már csak passzív házakat lehet építeni a közösség területén. Ez azt jelenti, hogy akkortól a lakás minden egyes négyzetméterét ki lehet fűteni 15 kilowatt energiával egy szezonban. Fűtőanyagban ez 1,5 köbméter földgázt, vagy 1,5 liter fűtőolajat jelent.

Az átmeneti időben is szigorodnak a lakóépületekkel kapcsolatos energetikai előírások. A Magyar Közlönyben március elején jelent meg az a belügyminiszteri rendelet, amely előírja, hogy ha uniós vagy nemzeti támogatási forrás is szerepel a felújításban, vagy pedig az új lakás építésében, akkor közel nulla energiaigényűvé kell tenni az épületet. A közel nulla energiaigény azt jelenti, hogy költségoptimalizáltan a leghatékonyabbá kell tenni az épület energiafelhasználását, továbbá a felhasznált energia egynegyedének megújuló forrásból kell származnia. A megújuló energiát – napelemmel, napkollektorral, hőszivattyúval – az épületben vagy annak közelében kell előállítani.

Hét év múlva itt a jövő

Kárpáti József elmondta: az EU nemzeti hatáskörbe utalta azt, hogy az épületben megtermelt és a ház által felhasznált energia hogyan viszonyuljon egymáshoz. Ezt magyar jogszabály még nem határozta meg, de például Görögországban 120, Ausztriában viszont csak 5 kilowatt négyzetméterenként, egy fűtési szezonra vetítve.  A bemutatott házon a falak jól hőszigeteltek, a hőszigetelő anyag farost, vályog és kender. Ezek előnye az, hogy teljesen újrahasznosíthatók. A jó hőszigetelés miatt a házat géppel kell szellőztetni, amelyet hőcserélővel oldottak meg, hogy az elhasznált meleg levegő felmelegítse a beszívott friss levegőt. A szellőzés, a fűtés és a világítás számítógéppel vezérelt, amit a látogatók is kipróbálhatnak. Végül még egy érdekesség a házon: az ablaküvegre olyan bevonatot vittek fel, amely villanyárammal fűti a lakást- írta az MTI.

Már csak az a nagy kérdés, hogy ha 7 év múlva az új épületek ilyenek lesznek, és – ha lassan is, de – folyamatosan  újulnak fel a lakóépületek, akkor minek a méregdrága, eladósító atomenergia, Paks2?

 

Construma ÖKO CITY – koncepció

Az Öko City, az egy kiállítás, 2014 április 2-6 között, a Construma A pavilonjában, ahol a kiállítók termékeiből, egy közel 0 energia igényű, vagy pontosabban egy közel 0 rezsiköltségű épület kerül felépítésre, és működés közben bemutatva.  A cél, hogy az érdeklődők lássák, tapasztalhassák, hogy gondos tervezéssel, megfelelő anyagválasztással, optimális költséggel, már ma is megvalósítható, ami néhány év múlva már kötelező lesz az épületeink építésénél, és felújításánál!
Látogatói infromációk, belépők: http://www.energiabarat.hu/oko-city-latogatoknak/417/oko-city-latogatoknak?npage=1

Kapcsolódó anyagok:

Paks 2 = családonként 1 milliós adósság

80% energiafüggőség? – Zsákutca!

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás