Hirdetés
greenfo/MTI

Megrakodták az első olajszállító hajót az arktiszi Pecsora-öbölben működő Prirazlomnaja nevű orosz kőolajfúró toronynál. A tanker elindításának szimbolikus jelentősége is van, mivel tavaly szeptemberben ennél az orosz fúrótoronynál tartottak a Greenpeace nemzetközi aktivistái tiltakozó akciót az arktiszi kőolaj-kitermelés ellen.

A Prirazlomnaja a világon az első olyan berendezés, amely az Arktisz tengeri talapzatából hozza felszínre a kőolajat a Barents-tengerhez kapcsolódó Pecsora-öbölben. Az orosz szárazföldtől 60 kilométerre lévő fúrótornyot a területen 1989-től feltárt mintegy 72 millió tonna kőolaj felszínre hozatalára építették fel – közölte a Gazprom.
Az orosz állami energetikai cégóriás adatai szerint 2020-ra elérik az évi 6 millió tonnás kitermelést. A kőolajbányászatot az arktiszi tengeri talapzatból tavaly decemberben kezdték el. Az idén legalább 300 ezer tonna kőolajat terveznek innen kinyerni.

Az eseményre a helyszínre utazott Alekszej Miller, a Gazprom elnöke, és a feltöltésre Vlagyimir Putyin orosz államfő adta ki az utasítást videokapcsolaton keresztül. Az elnök azt hangsúlyozta, hogy a Prirazlomnaja termelésének köszönhetően Oroszország megerősítheti jelenlétét a világ energiapiacain, valamint erősítheti gazdaságát és energiaiparát.

A tanker elindításának szimbolikus jelentősége is van, mivel tavaly szeptemberben ennél az orosz fúrótoronynál tartottak a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet aktivistái tiltakozó akciót, hogy felhívják a figyelmet az arktiszi kőolaj-kitermelés veszélyeire.
Az orosz hatóságok lefogták a környezetvédőket, hetekig Murmanszkban őrizetben tartották őket, és előbb kalózkodással, majd garázdasággal vádolták meg az aktivistákat. Csak tavaly december végén, az elnöki amnesztia keretében szüntették meg ellenük a büntető eljárást. Előtte egyenként 2 millió rubel (14 millió forintnyi) óvadék fejében engedték őket szabadon. Az őket szállító, holland zászló alatt hajózó Arctic Sunrise jégtörőt azonban az orosz hatóságok a hamburgi tengerjogi bíróság tavalyi döntés ellenére sem szolgáltatták vissza a Greenpeace-nek.
 

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás