2010. szeptember 3., péntek, Hilda
Utolsó frissítés: 2010. szeptember 3. 7:47
Eddigi látogatóink száma: 41457424

A Környezetvédelmi Újságírók Társasága tevékenységét támogathatja az SZJA 1 százalékával. Adószámunk: 18085882-1-43. Közhasznú egyesületünk bevételeit honlapunk naprakész üzemeltetésére fordítjuk.
Vissza a nyitóoldalra!
Természet- és környezetvédelmi hírek
Környezetvédelemmel kapcsolatos adatbázisok
Programajánló
Sajtótájékoztatók, környezetvédelmi témájú sajtófigyelő
Természetvédelemmel kapcsolatos hírek, cikkek
Álláshirdetések
Környezetvédelmi témájú kiadványok ismertetői
Zöld szervezetek adatbázisa
Vélemény
Környezetvédelmi témájú tematizált linkgyűjtemény
Környezetvédők bemutatása
Környezetvédelmi jog
Küldje be fotóit jó és rossz példákról!
Az Európai Unióval kapcsolatos anyagaink
Apróhirdetés, csere-bere
Zöld mozgalmak anyagai
Kérdezzen Ön is
Regisztrált felhasználóink által használható fórumaink
Regisztráció
Képeslap küldés
Galériák
Galériák
In english
In english

Fidesz-KDNP
Jobbik
Lehet Más a Politika
Magyar Demokrata Fórum
Magyar Szocialista Párt

Most Pozsony halogatja a döntést
[2010. márc. 15. 8:25]

Szlovákia nem lesz képes április végéig kidolgozni alapanyagát a szlovák-magyar közös környezetvédelmi stratégiához a Duna Pozsony-Budapest szakaszának hasznosítását illetően.

 
 
A két kormány a stratégiai anyag kidolgozásához kötötte a tárgyalások folytatását arról az ideiglenes egyezményről, amelyet Pozsony 2006 decemberében terjesztett elő. Az ideiglenes szerződés célja az volt, hogy jogilag kezelje a bősi vízerőmű üzemeltetését, párhuzamosan időt adjon Magyarországnak az 1977-es államközi szerződésből rá háruló feladatok teljesítésére.

Gabriel Jenčík, a vízerőmű szlovák kormánybiztosa a TASR hírügynökségnek kifejtette: szlovák oldalon a gazdasági válság miatt nincs pénz az ún. Kis-Csallóköz, illetve a Szap-Budapest Duna-szakasz problémáinak megoldására javaslatot kidolgozni. „Ha lett volna rá pénz, a szlovák alapanyag időben, tehát 2009 decemberére elkészült volna, így azonban akár 2010 végére halasztódhat a dokumentum kidolgozása“ – fogalmazott Ječík.

A kormánybiztos vázolta azt is, miben különböznek alapvetően a szlovák és magyar elképzelések. A szlovák fél a környezeti feltételek javulását az öreg Duna-meder vízszintjének fenékküszöbös felduzzasztásában látja, a magyar viszont a bősi vízerőmű rovására juttatna több vizet az eredeti mederbe. Szlovákiának meggyőződése, hogy ha a teljes vízhozam a régi mederbe kerülne, akkor sem oldódnának meg a Szigetköz környezeti problémái.

Az eredeti szerződés szerint a Bős-nagymarosi Vízlépcsőnek 1992-ben kellett volna elkészülnie. Szlovákia ezt az időpontot betartotta annak ellenére, hogy az 1977-es szerződés teljesítését még Németh Miklós kormánya felfüggesztette, később Magyarország a káros környezeti hatásokra hivatkozva felmondta. Szlovákia mindmáig ragaszkodik az eredeti terv megvalósításához. S bár az ügy megjárta a hágai nemzetközi bíróságot is, és világos, hogy mindkét félnek engednie kellene, a kompromisszum 15 év alatt sem született meg. Szlovákia most azzal érvel, hogy 15 év alatt bebizonyosodott: a vízerőmű és a vízlépcső kedvező hatással van a természeti környezetre.

Szabó Imre magyar környezetvédelmi és vízügyi miniszter március 10-én úgy nyilatkozott: Budapest várja, hogy a vízpótlásról és környezet-rehabilitációról benyújtott hatpontos javaslatához Szlovákia április 30-áig elkészíti a saját javaslatait. Szabó Imre szerint Magyarország azzal, hogy kidolgozta vízpótlási elképzelését, helyzeti előnyben van.

Gabriel Jenčík a TASR hírügynökségnek megerősítette: március 5-én – igaz, csak elektronikus levélben – ezt a javaslatot megkapta. Jelenleg fordítják a szöveget, utána véleményezik, majd hivatalos álláspontot dolgoznak ki hozzá. Az újabb szlovák lépésekről csak ezt követően születik döntés.
Forrás: www.felvidek.ma
Kapcsolódó anyagok:
Április végéig várják a szlovák javaslatokat
Zöldek nyílt levele