Multidiszciplináris Vízkonferencia

2013. május 15. - 2013. május 16.

MTA Székház Budapest, Széchenyi István tér 9.

A Magyar Tudományos Akadémia tisztelettel meghívja az MTA tudományos osztályai és bizottságai közreműködésével az MTA Környezettudományi Elnöki Bizottsága szervezésében, a Budapesti Víz Világtalálkozó (Budapest Water Summit, 2013. október 8-11.) tudományos üzeneteinek megfogalmazása céljából tartandó Multidiszciplináris Vízkonferencia című rendezvényére

A konferencia helye és ideje: 2013. május 15-16.
MTA Székház (1051 Budapest, Széchenyi István tér 9.)

A részvételi szándékát az alábbi elérhetőségeken jelezze: e-mail: sajto@titkarsag.mta.hu, telefon: 06-1-411-63-21

MEGNYITÓ 2013. MÁJUS 15. SZERDA DÍSZTEREM

10:00-10:05 A vizek fohásza

10:05-10:10 Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, a rendezvény házigazdája

10:10-10:20 Áder János, Magyarország köztársasági elnöke, a Budapesti Víz Világtalálkozó fővédnöke

10:20-10:30 Baranyai Gábor, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára, a Budapesti Víz Világtalálkozó előkészítéséért felelős miniszteri biztos

10:30-10:40 Somlyódy László (BME), a Budapesti Víz Világtalálkozó Tudományos Fórumának elnöke
Levezető elnök: Németh Tamás főtitkár, az MTA Környezettudományi Elnöki Bizottság elnöke

SZAKMAI ELŐADÁSOK

Elnök: Somlyódy László

11:00-11:15 Pusztai László: Nyitott kérdések a víz mikroszkopikus szerkezetét illetően: van-e legalább reményünk megválaszolni őket?

11:15-11:30 Záray Gyula, Perlné Molnár Ibolya, Zsigrainé Vasanits Anikó, Sebők Ágnes, Helenkár András, Andrási Nóra: Xenobiotikumok sorsa a vízi környezetben

11:30-11:45 Szőcs Teodóra, Tóth György, Rotárné Szalkai Ágnes, Gál Nóra: Felszín alatti víz – határok nélkül

11:45-12:00 Józsa János, Krámer Tamás, Baranya Sándor: Folyók és tavak hidrodinamikája: a kutatástól az alkalmazásig

12:00-12:15 Várallyay György: A talajok vízgazdálkodása

12:15-12:30 Andrásfalvy Bertalan: A víz a történelemben

12:30-12:45 Glatz Ferenc: Vízgazdálkodás és társadalom a Duna-völgyben, a Fekete-erdőtől a Fekete-tengerig

12:45-13:00 Bruhács János: A nemzetközi vízjog a XXI. század elején

13:00-14:00 EBÉDSZÜNET

NAGYTEREM (Elnök: Szarka László)

14:00-14:15 Ábrahám Péter: A víz eredete a Földön

14:15-14:30 Geresdi István, Horváth Ákos, Bozó László: A víz szerepe a légköri folyamatokban

14:30-14:45 Mádlné Szőnyi Judit: A Hidrogeológusok Nemzetközi Szövetsége Regionális Felszín Alatti Vízáramlási Bizottsága „üzenete”: lépjünk túl az artézi paradigmán – a vízgazdálkodásban is!

14:45-15:00 Szűcs Péter, Madarász Tamás, Kovács Balázs, Lénárt László: Felszín alatti vizek kutatására alapozott regionális fejlesztési lehetőségek

15:00-15:15 Varsányi Zoltánné, Fórizs István: A felszín alatti vizek geokémiája

15:15-15:30 Kármán Krisztina: A parti szűrésű vízbázisok és jelentőségük

15:30-15:45 Püspöki Zoltán, Demeter Gábor, Virág Margit, Lazányi János: Módszertani fejlesztési javaslatok a hazai felszín alatti ivóvízkészletek kutatásához (Nyírség)

15:45-16:00 SZÜNET

NAGYTEREM (Elnök: Józsa János)

16:00-16:15 Bobok Elemér: A geotermikus energia perspektívái Magyarországon

16:15-16:30 Szeredi István: Vízerőművek

16:30-16:45 Kecskés Gábor: A vízhez való jog európai jogi és nemzetközi jogi vonatkozásai

16:45-18:00 VITA
Elnök: Németh Tamás (Somlyódy László, Szarka László, Józsa János)

 

2013. MÁJUS 16. (CSÜTÖRTÖK)

NAGYTEREM (Elnök: Jolánkai Márton)

09:30-09:45 Szarka László: Az előző napi előadások összefoglalása

09:45-10:00 Ligetvári Ferenc, Fehér Ferenc: A területi vízgazdálkodás térkörnyezeti összefüggései

10:00-10:15 Jolánkai Márton, Ligetvári Ferenc, Veisz Ottó: Vízgazdálkodás a mezőgazdaságban – korlátok és lehetőségek

10:15-10:30 Schweitzer Ferenc: Döntési kényszer az ár- és belvízvédelemben

10:30-10:45 Koncsos László, Kozma Zsolt: A belvízmodellezés új útjai: tapasztalatok, kockázatok és bizonytalanságok

10:45-11:00 Lukács Balázs András: Átok vagy áldás? Belvizek hatása az edényes növények diverzitására

11:00-11:15 Borsos Balázs: Áradás és vízgazdálkodás: tradicionális módszerek a Bodrogköz példáján

11:15-11:30 SZÜNET

NAGYTEREM (Elnök: Vida Gábor)

11:30-11:45 Bender Tamás: Bizonyítékon alapuló balneoterápia Magyarországon

11:45-12:00 Rácz Gergely, Szende Béla: A víztisztítási reakció melléktermékeinek potenciális mutagén és karcinogén hatása

12:00-12:15 Takács Erzsébet, Wojnárovits László: Nagy hatékonyságú oxidációs eljárások a vízkezelésben: sugártechnológiai módszerek

12:15-12:30 Juhász Katalin: Szennyezéssel a tisztaságért? A higiéniai célú vízhasználat néprajzi kutatásának tanulságai

12:30-12:45 Fábián István: Víz a kémcsőben és a természeti környezetben: CHEMIKUT projekt

12:45-13:00 Lengyel Szabolcs: Szisztematikus konzervációs tervezés: az európai halfauna diverzitási kulcsterületei (Key Biodiversity Area)

13:00-14:00 EBÉDSZÜNET

NAGYTEREM (Elnök: G. Tóth László)

14:00-14:15 G. Tóth László: A Balaton ökológiai változásai átalakuló természeti és társadalmi körülmények között

14:15-14:30 Orzó László: Biológiai vízminőség-vizsgálat digitális holografikus mikroszkópia alkalmazásával

14:30-14:45 Valyon József, Papp János, Rosenbergerné Mihályi Magdolna, Jobbágy Andrea, Pető Lajos, Kohlheb Róbert: Korszerű kommunális szennyvíztisztító technológia kifejlesztése és alkalmazása a balatoni térségben

14:45-15:00 G. Tóth László, Balogh Csilla: A szűrő gerinctelen állatvilág jelentősége a Balaton vízminőségének javításában

15:00-15:15 Nováky Béla, Honti Márk, Somlyódy László: Éghajlatváltozás: intő jelek a Balaton viselkedésében

15:15-15:30 SZÜNET

NAGYTEREM (Elnök: Berczik Árpád)

15:30-15:45 Guti Gábor, Berczik Árpád: Folyami vízrendszerek fenntartható hasznosításának feltételrendszere – ökológiai vonatkozások és a 21. század kihívásai

15:45-16:00 Honti Márk, Istvánovics Vera, Kovács Ádám, Kocsis Gáborné: Eutrofizálódás osztott vízgyűjtőjű folyóhálózatokban: a Szamos–Tisza vízrendszer elemzésének tanulságai

16:00-16:15 Borics Gábor: Mitől zöldek a vizeink?

16:15-16:30 Lengyel Szabolcs: A tiszavirág genetikai sokfélesége: posztglaciális változások, a tiszai állományok magas diverzitása, a rábai állomány mint Evolutionary Significant Unit

16:30-16:45 Bartha Elek: A víz a szakrális folkórban

16:45-18:00 VITA, ÖSSZEGZÉS
Elnök: Németh Tamás (Jolánkai Márton, G. Tóth László, Vida Gábor, Berczik Árpád)

hirdetés

hirdetés

hirdetés

hirdetés

hirdetés

hirdetés

hirdetés