Hirdetés
greenfo/MTI

A vidékfejlesztési tárca valamennyi nemzeti park esetében felülvizsgálja a korábbi haszonbérleti szerződéseket – közölte Budai Gyula. Az MSZP szerint újabb állami földeket nyert el a felcsúti polgármester cége.

A vidékfejlesztési tárca valamennyi nemzeti park esetében felülvizsgálja a korábbi haszonbérleti szerződéseket, és amennyiben azok ellentétesek az állam érdekével, kezdeményezi a felbontásukat és olyan helyi gazdálkodóknak juttatja a területeket pályázat alapján, akik vállalják az állattartást – jelentette be Budai Gyula Egerben a Bükki Nemzeti Park központjában, ahol helyi gazdálkodók haszonbérleti szerződéseket írtak alá.

A Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára elmondta: ebbe a folyamatba illeszkedik, hogy a jövőben huszonöt helybeli pályázó gazdálkodhat a Bükki Nemzeti Park azon 2.800 hektárnyi területén, amelyet korábban az olasz hátterű Mariano Kft. bérelt a piaci ár töredékéért. Az államtitkár szerint jellemző a korábbi szocialista kormányzásra, hogy meg sem próbálkozott a bérleti díj emelésével.
A haszonbérlő váltást az egy éve az ügyben elindított vizsgálat tette lehetővé, amelynek nyomán a Legfelsőbb Bíróság jogerős ítéletben semmisnek nyilvánította a Bükki Nemzeti Park és a Mariano Kft. között 1995-ben létrejött földbérleti szerződést. Ugyanakkor, miközben korábban csupán egy társaság hasznosította a területet, most 25 helybeli gazda között oszlik meg a 44 kijelölt birtoktest. Őket 41 pályázó közül választották ki – jelezte az államtitkár. Mint fogalmazott: mindez az ellenkezőjét bizonyítja annak az ellenzéki vádaskodásnak, miszerint oligarchák és zöldbárók között osztja fel a jelenlegi kormányzat az állami földeket. Budai Gyula végül ünnepnek nevezte a szerződések aláírásának napját, mert "a rendszerváltás óta nem történt olyan Magyarországon, hogy külfölditől vett volna vissza földet a magyar állam".

Szabó Csaba, az állami földekért felelős miniszteri biztos kifejezte reményét, hogy a bérleti szerződések aláírását követően egy évvel már állatokkal népesül be a terület. Ugyanis a korábbi kormányok csak beszéltek az állattenyésztés fejlesztéséről, de ennek érdekében semmi nem tettek – tette hozzá. Az állattenyésztés fejlesztését, a földek ilyen irányú hasznosítását szolgálja a Nemzeti Földalapról szóló törvény is, amelynek értelmében minden állami földterület, a többi között a Honvédség, a MÁV, vagy a vízügy által kezelt területek is a Nemzeti Földalaphoz kerülnek. Mindezek hasznosítását a helyben gazdálkodókra kívánják bízni – mondta Szabó Csaba.

A vidékfejlesztési tárca korábbi közleménye szerint a Bükki Nemzeti Park igazgatósága a döntésnél figyelembe vette a kormány birtokpolitikai irányelveit és a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet állami földterületekre kialakított egységes szempontrendszerét. A pályáztatás fő célja a helyi kis- és közepes családi vállalkozások megerősítése volt. A gazdálkodóknak maradéktalanul be kell tartaniuk a természetvédelmi előírásokat és lakhelyük, illetve székhelyük nem lehet az érintett termőföld 20 kilométeres körzeténél távolabb. Sem az államtól, sem mástól nem tulajdonolhatnak és bérelhetnek 1200 hektárnál nagyobb területet.
A szerződések 2019-ig szólnak annak érdekében, hogy a bérletek az agrár-környezetgazdálkodási támogatásokkal (AKG) összhangban legyenek. A közlemény szerint a Mariano Kft. a piaci ár töredékéért bérelte a területeket a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságától, amelyek után több mint 800 millió forint támogatáshoz jutott. A társaság a terület egy részéért 100 forintot fizetett hektáronként, a nagyobbik részét pedig térítés nélkül használta. Emellett a cég a természetvédelmi kötelezettségeinek sem tett eleget.

MSZP: újabb állami földeket nyert el a felcsúti polgármester cége

Március végén újabb állami földbérletpályázatokon nyert a felcsúti polgármester, az Orbán Viktor miniszterelnök által alapított futballakadémia elnökének családi cége, a Búzakalász 66 Kft. – mondta Gőgös Zoltán MSZP-s országgyűlési képviselő. A szocialista politikus – aki 2006 és 2010 között a vidékfejlesztési tárca államtitkára volt – arra hívta fel a figyelmet, hogy a Búzakalász 66 Kft. néhány nappal azután kapott bérbe újabb állami földterületeket Alcsútdobozon, hogy a mezőgazdasági bizottság ellenőrző albizottságának március 21-i ülésén a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet vezetője ígéretet tett rá, körültekintően fognak eljárni azoknál az állami földpályázatoknál, amelyekben még nincs döntés. A vállalkozás így összesen már 946 hektár állami földterületen gazdálkodhat.
Gőgös Zoltán hozzátette: az egyik probléma, hogy a pályázó helybeli gazdálkodók továbbra sem kapnak indoklást arról, miért utasították el őket.
A másik pedig, hogy több állattartótelep is föld nélkül maradt. Példaként a Nagyesztergár Kft.-t hozta, amely nagyjából 300 hektárra pályázott, de egyet sem nyert. Szerinte a minisztérium vezetésének érvénytelenítenie kell ezeket a pályázatokat, fel kell bontania a már megkötött szerződéseket, vagy "jöjjenek oda, és nézzenek a szemébe annak tizenegynéhány családnak, azoknak az embereknek, akik negyven éve ott dolgoznak, és vezesse fel az első tehenet a miniszter arra a teherautóra, amely vágóhídra viszi az egyébként 35 liter tejet adó tehenet".
Gőgös Zoltán zárásképpen azt mondta, "nem szállnak le" a földbérletpályázatok ügyéről, mert ha marad a jelenlegi gyakorlat, a maradék százezer hektárnyi állami földterület sorsa is hasonló lesz, nem szolgálja a magyar mezőgazdaság ügyét, "csak szűk érdekcsoportok érdekeit".

Kapcsolódó anyagok:

A tű csorba hegye, avagy Cipolla földje?!

Ángyán szerint elveszítjük a vidéket

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás