A rovat kizárólagos támogatója

A napelemes rendszerek ára drasztikusan csökkent az elmúlt években, így csak elhatározás kérdése, hogy meg szeretnénk-e örökre szabadulni a villanyszámlánktól.

Nagy vállalásnak tűnik, hogy a háztartások negyede napelemekkel termeljen áramot, de korántsem kivitelezhetetlen! Az elkövetkezendő években fog tetőzni az a már javában zajló folyamat, mely alapjaiban változtatja meg a családok, és nem mellesleg a vállalkozások áramfogyasztási gyakorlatát.

„A háztartások és vállalkozások számára lehetőség nyílt arra, hogy kiváltsák a villanyszámlájukat azáltal, hogy annyi áramot termelhetnek maguknak, amennyire szükségük van, sőt, akár többet is” – szól az Európai Energiafüggetlenségi Nyilatkozat szövege, ami az ezredfordulón még sci-fi lett volna, idén már csak figyelemkeltő felhívás, tizenöt év múlva pedig valószínűleg el sem fogjuk tudni képzelni másképp az életet.

Miért fizetnénk valamiért, amit a Naptól ingyen is megkaphatunk?!

A cél, hogy energiaigényünk minél nagyobb hányadát mi állítsuk elő saját magunknak, megújuló energiaforrások használatával. Ezáltal csökkentjük költségeinket és az általunk okozott környezeti károkat egyaránt. Ennek praktikus eszköze egy napelemes rendszer, mely viszonylag kis befektetéssel lenullázza a villanyszámlát. Mivel a leginkább elterjedt típusok össze vannak kötve az elektromos hálózattal, az esetleges többlettermelés nem vész kárba, és akkor sem kerül veszélybe az áramellátás, ha épp felhős az idő vagy éjszaka van. Az értékesített felesleg ára ráadásul fedezi a napfénymentes órákban elhasznált áram költségeit, így ha a beépítendő elemeket megvásároltuk, önmagában a villamos energiáért nem kell többet fizetnünk. Nem marad más hátra, minthogy valaki csatasorba állítsa és elvezesse a megújuló energiaforrások irányába mindazokat, akik nyitottak az új lehetőségekre, felelősségteljesen, tudatosan terveznek a jövőt illetően és fontosnak tartják a környezettudatos életmódot. Ezt a feladatot vállalta magára Petre András, a napelemes rendszerek szakértője.

Egyáltalán nem olyan bonyolult dolog megszabadulni a villanyszámlától, mint amilyennek ezt sokan gondolják.

Több kalkulátor található a neten, ahol egyszerűen beírjuk villanyszámlánk havi összegét és megadhatunk pár adatot, mire az kiszámítja, mekkora rendszerre van szükségünk. A kalkuláció alapján könnyű megterveztetni a rendszert, és arra is szakosodtak már cégek, hogy az engedélyeztetési eljáráson végigvezessék a vásárlót, illetve akár helyette elvégzik azt. Maga a szerelés egy nap, az egész procedúra pedig ideális esetben egy hónapos folyamat. Attól a pillanattól kezdve pedig, hogy a napelemes rendszert üzembe helyezik, nem lesz többé villanyszámla. A havi több ezer forintos megtakarításnak köszönhetően a beruházás 6-7 éven belül megtérül, azt követően pedig ingyen lesz az áramunk!” – mondta a közel két évtizede napelemes rendszerekkel foglalkozó Petre András.

Nem vagyunk egyedül azzal a törekvéssel, hogy a megújuló energiaforrásokra nagyobb hangsúlyt helyezzünk. A környező országok többnyire előttünk járnak a napelemes rendszerek alkalmazása terén, de a magyarországi trendek is növekvő tendenciát mutatnak. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) adatai alapján évente megduplázódik az ún. háztartási méretű kiserőművek száma. Tavaly év végéig 8829 lakás energiaellátását segítették napelemek, míg egy évvel korábban még csak 4855 otthonét. A változás léptékét jól mutatja, hogy 2010-ben még csak 292 ilyen épületről beszélhettünk. Ezen a folyamaton szeretne Petre András gyorsítani. Szerinte most ideális napelemet vásárolni, hiszen az árverseny a termelés volumenének növelésével elérte azt a szintet, melynél jelentősen olcsóbban már nem tudják a rendszereket előállítani és értékesíteni. A napelemet pedig elég egyszer beszerelni, s utána a villanyszámla miatt többé nem fog fájni a fejünk.
 


   Paks 2 miatt maradunk le a napelemes forradalomról
Miközben a világban valóságos napelemes forradalom zajlik, a magyar kormány adóztatással és adminisztratív eszközökkel szorítja vissza a hazai napelemes piacot. Ha engednék a terjedést, értelmetlenné válna a paksi bővítés.

  Megéri napelemet felszerelni?
Az index korábban arra kérte a napelemes rendszerrel rendelkező olvasóit, hogy írják meg, milyen tapasztalatokat szereztek azóta, hogy feltetették a rendszert a tetőre. Érdekes válaszokat kaptak, a legtöbb összecseng, de azért szép szórás van a véleményekben.

  Magyarország a napenergia árnyékában
A Renewables magazin érdekes ábrákkal tűzdelt anyagot tett közzé a minap. Lehozta a világ egy főre jutó napenergia és szélenergia potenciálja alapján generált országlista-adatokat. Magyarország fel se fér ezekre az ábrákra.

  Hillary felrobbantaná a megújulós bombát
Valóban tisztább levegőt, innovációt, tudományos fejlődést, valódi jövőt a gyermekeinknek – kb. ezzel kampányol vasárnap óta az amerikai Demokrata Párt első számú elnökesélyese. Az a meglepő, hogy Hillary Clinton mindezt a megújuló energiák brutális arányú támogatásának ígéretébe csomagolta be. 2021-re 500 millió (!) napelempanelt installálnának a rendszerbe, ami mintegy hétszerese a jelenlegi szintnek.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás