Hirdetés

Az energiarendszerek még mindig távol állnak a fenntartható működéstől – figyelmeztet az Energia Világ Tanács a most Dohában zajló Éghajlatváltozási Konferenciához időzítve.

Energia Világ Tanács (World Energy Council WEC) több mint 90 vizsgált ország adatain alapuló éves fenntartható energia mutatója (Energy Sustainability Index) azt jelzi, hogy az értékelt országok többsége még igen távol áll a teljes mértékben fenntartható energiarendszer megvalósításától. A Dohában most zajló Éghajlatváltozási Konferencián (COP-18) nyilvánosságra hozott mutató a WEC által a globális energia trilemmáról kiadott 2012. évi "Eljött a cselekvés ideje – a fenntartható energiapolitika szükségessége" (Time to get real – the case for sustainable energy policy) című jelentés részét képezi. Az országokat energetikai és klímavédelmi teljesítményük alapján rangsoroló jelentés megállapítja, hogy a legtöbb ország továbbra sem tudta megfelelően kezelni a WEC által „energia trilemma” néven említett problémakör megoldását célzó különféle, sokszor egymásnak ellenmondó feladatokat.

A jelentés készítői felmérést végeztek a WEC nemzetközi ipari vezetői közösségének tagjai körében, arra keresve a választ, hogy vajon az ipari vezetők milyen lépéseket igényelnének a politikai döntéshozók részéről a világ 7 milliárdos lakossága fenntartható energiaellátásának megvalósításához. "Végső soron az üzleti közösség az a réteg, amely a legjobban tudja, hogy mi az, ami működőképes a gyakorlatban, és ők azok, akik a kulcsfontosságú befektetési döntéseket hozzák. Ezért most arra kérjük a kormányokat, hogy tanulmányozzák át az általunk elkészített jelentést, és kezdjenek párbeszédet az üzleti vezetőkkel egy olyan világos, átlátható és következetes klímavédelmi politika kidolgozása érdekében, amely valóban meghozza a várt eredményeket" – nyilatkozta Joan MacNaughton, a jelentést készítő bizottság ügyvezető elnöke.

A WEC minisztereinek és politikai döntéshozóinak a jelentés révén lehetőségük nyílik a nemzetközi ipari vezetők ajánlásainak megismerésére, majd kidolgozásra kerülnek azok a fenntartható energiarendszer létrehozására vonatkozó közös ajánlások, amelyeket a Dél-Koreában megrendezendő 2013. évi Energia Világkongresszuson tesznek közzé. Mark Robson, az Oliver Wyman tanácsadó cég társtulajdonosa, a WEC projekt megvalósításáért felelős projektvezető szerint a szénlábnyom mérséklését és az energia-infrastruktúra fejlesztését célzó projektek finanszírozásában a magánbefektetés mértéke elenyésző. E hiányosság kiküszöbölése érdekében, bár orvosolható lenne, egyelőre semmi sem történik. A jelentés rávilágít, hogy az ipar a politikai döntéshozóktól vár biztosítékot arra, hogy befektetései nem válnak gazdaságtalanná a politika változásának eredményeként. A politikai döntéshozóknak tehát olyan energiapolitikát kell kialakítaniuk, amely nem módosul évről évre, és amely alkalmas más politikákkal való összekapcsolásra is.

A 22 különféle indikátort felölelő WEC Fenntartható Energia Index alapján 2012-ben a legjobb teljesítményt nyújtó országok közül az első 10 helyen (sorrendben) az alábbiak végeztek: Svédország, Svájc, Kanada, Norvégia, Finnország, Új-Zéland, Dánia, Japán, Franciaország és Ausztria.(Magyarország a 19.)  Mindazonáltal a jó teljesítményt nyújtó államok is számos kihívással találják szemben magukat, és előfordul, hogy a fejlődés különböző szakaszaiban bizonyos területeken jelentős nehézségekbe ütköznek. Pierre Gadonneix, a WEC elönke szerint a biztonságosabb, fokozottabban környezetbarát és méltányos energiarendszer kiépítése során minden ország találkozik kihívásokkal. De csak akkor van esélyünk egy mindenki számára elérhető, fenntartható energiarendszer létrehozására, ha nem halogatjuk tovább a cselekvést.
A jelentés és a video letölthető az alábbi internes címen: www.worldenergy.org

Kapcsolódó anyagok:

Helyben topogás a dohai klímacsúcson

A karbon kór folytatódik

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás